Kahve Falı Nasıl Bakılır?

Kahve falı bakmayı nasıl öğrenebilirim? Kahve falı nasıl bakılır sorusunun cevabını kısaca size anlatmaya çalışalım fal günümüzde pek çok kişinin baktığı ve merak ettiği bir konudur.Kahve fincanı telvesinin oluşturduğu şekillere bakarak yorumlanır. Yorum çoğunlukla fal bakan kişinin hissettikleri ile şekillenir.Kiminin inandığı için kimininse sadece merak ettiği için baktığı kahve falına belirli kurallar çerçevesinde bakılmalı.

Kahvenin Bulunuş Hikayesi

Zamanında kahveyi bulan bir çoban. 8. yüzyılda yaşayan bu çoban, bir gün kırmızı bir meyve buluyor. Önce hayvanlarına yediriyor, hayvanların hiç olmadığı kadar enerjik olduğunu görünce kendisi de yiyor. Böylece kahve keşfedilmiş oluyor. Kahvenin topraklarımıza gelişi ise Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i alması ile oluyor. Yemen Valisi’nin saraya jest olması için kahve yollamasıyla kahve Türkler arasında yayılmaya başlıyor.

Kahve falı nasıl ortaya çıkmıştır ?

Osmanlı’da sarayda yaşayan cariyelerin dedikodu yapması ve birbirleriyle kavga etmesi yasaktı. Hatta birbirlerini sevmeyenler, fincana bakarak birbirlerini çeşitli hayvanlara bile benzettiler. İşte cariyelerin bu söylemleri zamanla kahve falına dönüştü. Araştırmalara göre de kahve falı sadece Türk dünyasında görülmektedir.
Kahve FalıKahve falı nasıl bakılır şekillerin anlamları nasıldır ?

Tercihen yapılacak kahve şekerli kahve olmalıdır, kahve yeterli seviyede kaynatıldıktan sonra geniş ağızlı dik fincanlara yavaş bir biçimde köpüklü olarak dökülür. Ancak fincandaki telveyi çok az döküp de pintilik yaparsak az ya da çok olur ise şekiller meydana gelemezler, telve şekillerin meydana gelmesine yetecek kadar bir miktarda olmalıdır, kısacası ne az ne de çok olmalıdır.

Sade içenler fal baktırmak istiyorlarsa azcık şekerli içmelidirler, çünkü telvelerin bir arada olabilmeleri için az da olsa şekere ihtiyaçları vardır. Şekersiz yapılan kahveler fincanın içine dağılacaklarından iyi fal bakılması olanaksız hale gelir. Bu yüzden biraz şekerli ve bol köpüklü kahve ideal olanıdır.Kahvenin, fincandan hep aynı yerden içilmesine dikkat edilmelidir, fincanda içilen kahvenin telvesi ne sulu, ne de kuru bırakılmalıdır.

Kahve fincanı saat yönünün tersine doğru, baş üzerinde üç kez çevrildikten sonra bir dilek tutulur. Daha sonra tabak fincanın üzerine kapatılır. Çabuk bir şekilde soğuması için üzerine metal bir parça koyulabilir. Bazı falcılara göre bu metal, fincan içinde çıkabilecek kötülükleri uzaklaştırır, bazılarına göre de bu metal gelecek ile ilgili olumsuzlukları önlemek için konabilir.

Fincan ve tabak soğuyunca yavaş bir biçimde kaldırılır, önce fincana sonra tabağa bakılmalıdır, ancak dikkat edilecek hususlardan biri de fincana birden fazla bakılmamalıdır.Fincan ya da tabak falında ilk önce renge bakılmalıdır. Şayet renk koyu ise dilediğiniz olamayacak demektir, fakat bunu fincanın içindeki şekiller değiştirebilirler. Eğer renk açık ise dileğinize kolay kavuşacaksınız, ne açık ne de koyuysa muradınız eninde sonunda olacak demektir. Fal bakıldıktan sonra fincan açık bir biçimde bırakılmalıdır, eğer kapatılır ise fal bozulmuş sayılır.

Kahve falı bakmak için kaç dakika bekletilir ? 7-10 dakika ortalama beklenir  ve  fincanın üstüne yüzük koymak zorunlu olmasa da fincandaki telvenin soğumasını hızlandırdığı için tercih edilen bir yöntemdir. Yoksa falı etkilediği gibi şeyler söz konusu değildir. Yüzük koymak yerine fincanın üzerine bir metal de koyabilirsiniz. Soğuyup soğumadığını metalin sıcaklığından anlayabilirsiniz

Fincanın tabağa yapışması falın bakılamayacağına işarettir. Bu kötüye yorulmamalıdır çünkü fincan tabağa yapışıyorsa tutulan dileklerin gerçekleşeceği söylenir. Kimse dileklerinin gerçekleşmemesini istemez. Bu yüzden tabağa yapışan fincanlar açılmamalı ve fal baktırmak için ısrar edilmemelidir.

Fala bakıldıktan sonra fincanın hemen yıkanması istenir. Böylece falda çıkan iyi şeylerin hemen gerçekleşmesi, kötü şeylerin ise suyla birlikte silinip yok olması istenir.

Kahve falı bakmak nasıl öğrenilir ?

# Kahve Falı Şekillerin Anlamları – Semboller ve Yorumları

Hayvan Sembolleri

Hayvanların çeşitlerine bağlı birçok yorum vardır. Bu yorum iyi de kötü de olabilir. Örneğin; bir Yunus görmek çok iyidir. At görmek asaletle ilgilidir. Kuş, haberdir. Balık parasal olarak gelen kısmeti gösterir. Maymun, şüpheciliği,yırtıcı hayvanlar hırsı sembolize ederler.

İnsan Sembolleri

İnsan şekilleri kadın olursa lakırdıyı erkek olursa parayı sembolize eder. Ama tabii ki daha detaylı şekiller de sembolleri değiştirebilirler.

Bitki Sembolleri

Kısmet, kader ve gönül işlerini sembolize eder. Bunda da bitki çeşitlerinin yorumları çok farklı olur. Papatya aşkın, yonca sevginin, gül romantikliğin sembolleridir.

Eşya Sembolleri

Taşınır veya taşınmaz eşyalar farklı yorumlara yol açar. Örneğin; bina görmek yer almayı, hareket eden bir araba görmek bulunduğun yöreden yer değiştirmek anlamını taşımaktadır. Buzdolabı görmek evdeki sert bir hava estiğini, çamaşır makinesi görmek hane içerisinde işlerin oldukça karışacağına işaret eder. Soba görmek, hane içersine yakın ise evdeki havanın iyi olacağı anlamına gelir.

Sayı Sembolleri

Genel anlamda kahve falında ortaya çıkan sayı ve rakamlar iyilik işaretidir. Sizin bir başkasına veya bir başkasının size çok önemli iyiliklerinni dokunacağını ifade etmektedir. Sayıların aynı zamanda falda ortaya çıkan olayların ne zaman gerçekleşeceğini ifade ettiğini de söylemek mümkündür.

Yol Sembolleri

Kahve fallarında en çok duyulan kelime yoldur. Farklı şekil ve biçimlerde yollar çıkabilir. Genel anlamda falda yol görmek başarı, yeni ve heyecan verici başlangıç anlamına gelmektedir. Yolun uzun ve dönemeçli olması amacınıza ulaşabilmek için uzun bir zamanın olduğunu anlatır. Kalın yol çıktığında da uzun bir zaman geçmesi gerektiğini ve hayat akışınızı değiştirecek bir olayın olmayacağını anlatır. Giderek daralan ve ince olan yolların çıkması ise kısa zamanda hayatınızı farklı bir çizgiye taşıyacak olayların ortaya çıkmasına işarettir.

Harf Sembolleri

Kahve falında karşınıza çıkan harflerin büyük ya da küçük olması elbette bir anlam ifade ediyor. Eğer karşınıza çıkan harfler büyük ise erkekler ile ilişkilendirebilir ve bunun üzerinden yorumlama yapabilirsiniz. Küçük harfler ise kadınları temsil ediyor ve ilişkilendirme de bu doğrultuda yapılıyor. Harflere bakarak bir tahminde bulunabilir ve kişinin sahip olduğu ilişkiye de yorum yapabilirsiniz.

# Kahve Falı Nasıl Bakılır Resimli Anlatım

Kahve Falı

Fincandaki şekillerin yorumunun gerek sizi, gerek de falına baktığınız kişiyi aşırı üzmesine ya da sevindirmesine izin vermemelisiniz, neticede fal olduğunu unutmayın!